Íàëîãè /
←ïðåäûäóùàÿ ñëåäóþùàÿ→
1 2 3 4 5
jārēķina pa ceturkšņiem.
Nolietojumu 1-jām ceturksnim var aprēķināt sekojoši:
• aprēķināt izlietojumu finansu grāmatvedības vajadzībām;
• saņemto rezultātu izdalīt ar 4;
• aprēķināt nolietojumu divkāršā apmērā, kas būs nolietojums uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanai un izdalīt ar 4.
Nolietojums 1.ceturksnim.
1. kategorija.
30.000*5%=1.500 Ls, kur 5%- nolietojuma likme 1.kategorijai
1.500/4=375 Ls
(30.000-375)*5%2=29.625*2*0,05=2.963 Ls, kur 5%*2 - nolietojuma likme 1.kategorijai divkārša apmērā
2.963/4=741 Ls
741 Ls- 1.kategorijas pamatlīdzekļu nolietojums 1.ceturksnim.
2. kategorija.
10.000*10%=1.000 Ls, kur 10%- nolietojuma likme 2.kategorijai
1.000/4=250 Ls
(10.000-250)*10%*2=1.950 Ls, kur 10%*2 - nolietojuma likme 2.kategorijai divkārša apmērā
1950/4=488 Ls
488 Ls- 2.kategorijas pamatlīdzekļu nolietojums 1.ceturksnim
3. kategorija.
20.000*35%=7.000 Ls, kur 35%- nolietojuma likme 3.kategorijai
7.000/4=1.750 Ls
(20.000-1.750)*35%*2=12.775 Ls, kur 35%*2 - nolietojuma likme 3.kategorijai divkārša apmērā
12.775/4=3.194 Ls
3.194 Ls- 3.kategorijas pamatlīdzekļu nolietojums 1.ceturksnim
4. kategorija.
40.000*20%=8.000 Ls, kur 20%- nolietojuma likme 4.kategorijai
8000/4=2.000 Ls
(40.000-2.000)*20%*2=15.200 Ls, kur 20%*2- nolietojuma likme 4.kategorijai divkārša apmērā
15.200/4=3.800 Ls
3.800 Ls- 4.kategorijas pamatlīdzekļu nolietojums 1.ceturksnim
Σ1=741 Ls+488 Ls+3.194 Ls+3.800 Ls=8.222 Ls, kur Σ1-nolietojumam 1.ceturksnim.
Nolietojums 2.ceturksnim.
1. kategorija.
30.000-375=29.625 Ls
(29.625*5%)/4=370 Ls
(29.625-370)*5%*2=2.925 Ls
2.925/4=731 Ls
2. kategorija.
10.000-250=9.750 Ls
(9.750*10%)/4=244 Ls
(9.750-244)*10%*2=1.901 Ls
1901/4=475 Ls
3. kategorija.
20.000-1.750=18.250 Ls
(18.250*35%)/4=1.597 Ls
(18.250-1.597)*35%*2=11.657 Ls
11.657/4=2.914 Ls
4. kategorija.
40.000-2000=38.000 Ls
(38.000*20%)/4=1.900 Ls
(38.000-1900)*20%*2=14.440 Ls
14.440/4=3610 Ls
Σ2=731 Ls+475 Ls+2.914 Ls+3610 Ls=7730 Ls, kur Σ2-nolietojumam 2.ceturksnim.
Pamatlīdzekļu nolietojuma summa pusgadam= Σ1+ Σ2
Pamatlīdzekļu nolietojuma summa pusgadam=8.222 Ls+7.730 Ls=15.952 Ls
Ražošanas izmaksas ar pamatlīdzekļu nolietojuma summu=20.000 Ls+15.952=35.952 Ls, kur 20.000 Ls- ražošanas izmaksas bez pamatlīdzekļu nolietojuma summas.
3.jāaprēķina nekustama īpašuma nodoklis.
Ir zināms, ka zemnieku saimniecība, kura aizņem 14 ha zemes, atrodas Bauskas rajona Vecumnieku pagastā. Šeit zemes vidēja kadastrālā vērtība ir 133 Ls par 1 ha.
Tad:
Nekustamā īpašuma apliekama vērtība= zemes kadastrālā vērtība uzdevumā dotais koeficients14 ha
Nekustamā īpašuma apliekama vērtība=133 Ls*1,02*14 ha=1.899 Ls
Nekustamā īpašuma nodokļa likme ir 1,5 5 gadā. Tad šī zemnieku saimniecība maksa par gadu:
1.899 Ls*1,5%=28 Ls gadā.
Bet uzdevuma bija prasīts aprēķināt par pusgadu, tad:
28/2=14 Ls pusgadā
Tā kā par katru zemes hektāru ir atlaide 10 Ls, tad dotā saimniecība saņem atpakaļ naudu, kura ir vienota ar:
14 ha*10 Ls=140 Ls, kur 140 Ls- atlaide gadam
bet atlaide pusgadam:
140 Ls/2=70 Ls
atlaidi vajag atskaitīt no izmaksām pirms nodokļa maksāšanas.
4.visas izmaksas aprēķināšana.
visas izmaksas=35.952 Ls-2.000 Ls+3.000 Ls-70 Ls+14 Ls=36.896 Ls, kur
35.952 Ls- ražošanas izmaksas ar pamatlīdzekļu nolietojuma summu;
2.000 Ls- subsīdijas apjoms;
3.000 Ls- dabas resursu nodoklis;
70 Ls- atlaida par zemi;
14 Ls- nekustamā īpašuma nodoklis.
5.aprēķinat
ienākums- visas izmaksas= 70.000 Ls-36.896 Ls= 33.104 Ls.
6.aprēķinat uzņēmuma ienākuma nodokli.
Tā kā uzņēmumu ienākuma nodokļa likme no 2002.gada 1.janvāra līdz 2002. 1.janvārim ir 22%.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis= 33.104*22%=7.283 Ls
7.aprēķināt zemnieku saimniecības gūta ienākuma apjomu.
Ienākuma apjoms= 70.000 Ls- visas izmaksas- uzņēmumu ienākuma nodoklis
Ienākuma apjoms= 70.000 Ls-36.896 Ls- 7.283 Ls= 25.821 Ls
Secinājums.
1.Izmaiņas likumā “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” arī nav pozitīvas visiem, jo likumā paredzamās atlaides uzņēmumiem, kas ražo augstās tehnoloģijas produktus, būs spēkā līdz 2004.gadam un ienākuma nodoklis tiks maksāts līdzšinējā – 25% apmērā. Arī mazo un vidējo uzņēmumu nodokļa atlaides būs piemērotas tikai līdz tas sasniegs 15% 2004.gadā. Lai veicinātu MVU sektora attīstību arī tālāk, būtu labi turpmāk saglabāt šīs atlaides .
2. Latvijas nodokļu politika ir vērsta uz tiešo nodokļu sloga samazināšanu, pie kuram ir uzņēmumu ienākuma nodoklis.
3. Līdz pat 1998. gadam nodokļu nasta Latvijā pastāvīgi pieauga, bet kopš 1998. gada visu laiku samazinājusies. Arī turpmākajos gados plānota tās samazināšanās. Bet tagadējās nodokļu nastas samazināšana notiek ne tikai iekšzemes kopprodukta pieauguma dēļ, bet arī nodokļu politikas rezultātā. Pakāpeniski tiek samazinātas dažu nodokļu likmes, stimulējot uzņēmējdarbību, uzlabojot tās vidi, un līdztekus tam nodokļu maksājumi kļūst vieglāki.
Pozitīvās tendences vērojamas galvenokārt sakarā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa likmes pakāpenisku samazināšanos.
4. Analītiķi prognozē, ka nodokļu samazināšana sekmēs ekonomikas izaugsmi eirozonā par 0,5 % gadā.
5.Fiskālā politikā uzņēmumu ienākuma nodokļa jautājumā notikušas svarīgas pārmaiņas, kas pozitīvi ietekmēs privātā sektora attīstību.
6.Gandrīz visā pasaulē ir tiešo nodokļu samazināšanas tendences. Galvenie to samazināšanas iemesli ir pieaugošā uzņēmējdarbības globalizācija un ātri attīstošās tehnoloģijas, kas to veicina. Kapitāla pieaugoša mobilitāte liek valstīm saglabāt konkurētspējīgas nodokļu likmes, lai izvairītos no biznesa pārvietošanas uz citām valstīm, kur ir labvēlīgāki apstākli.
7. Tas nebūt nenozīmē, ka zems nodoklis ir arī maza nodokļu nasta. Lai noteiktu to patieso lielumu, nodokļa likme dažādās valstīs ir jāsalīdzina arī ar apliekamo bāzi. Un var izrādīties, ka lai nodrošinātu nodokļu ieņēmumus, viena nodokļa samazināšana var novēst pie citu nodokļu palielināšanās. Citu vērā ņemamu faktoru vidū jāmin arī netiešie nodokļi, iekšējo investīciju veicinošie apstākļi, kā arī nodokļu likumdošanas sarežģītība.
Izmantota literatūra.
1. 995.g. 9.febr. LR Likums “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” ar grozījumiem, kas pieņemti 22.11.2001. un publicēti Latvijas Vēstnesī 07.12.2001.
2. Latvijas statistikas ikmēneša biļetens. CSP – 2002(2).
3. A.Zvejnieks “Nodokļi un nodevas” Mācību grāmata – R: RTU. – 1998.- 412 lpp.
4. Laikraksts Dienas Bizness 15.03.2002.
←ïðåäûäóùàÿ ñëåäóþùàÿ→
1 2 3 4 5
|
|